Продовжуємо вас знайомити з організаціями, які увійшли до складу коаліції RISE Ukraine. Сьогодні розповідаємо про ReThink.
— Коли була створена організація? Яка її ключова мета?
— ReThink — експертна організація з кругової економіки в Україні, що сприяє переходу до економіки замкнутого циклу шляхом освіти та розвитку кругових інновацій з 2017 року.
Ми об'єднуємо зусилля уряду, бізнесу, громад, експертів і міжнародних партнерів для спільної роботи над зеленою реконструкцією України.
— Які головні задачі організації сьогодні?
— Наразі організація має особливий фокус, щоб сприяти зеленій відбудові та модернізації України в містах та громадах шляхом кругового використання матеріальних потоків (відходів руйнацій та будівельних матеріалів), застосування кругового дизайну в плануванні, підвищення обізнаності про зелені рішення та сприяння залученню та консолідації зацікавлених сторін.
— Які здійснені проєкти ви вважаєте найбільш важливими? Чому?
— 1) Комплексне дослідження кругових практик в Україні.
Команда громадської організації ReThink, що сприяє зеленій реконструкції України, дослідила, як можна повторно використовувати будівельні матеріали для відбудови міст і громад, що постраждали внаслідок збройної агресії росії. За чотири місяці дослідження, експерти опитали понад 80 українських архітекторів та девелоперів, провели 17 інтерв’ю з представниками, відповідальними у секторі будівництва, а також відвідали будівельні об’єкти, щоб вивчити сучасні методи демонтажу та дослідити економічні й законодавчі виклики, які обмежують ширше використання перероблених матеріалів в будівництві. Це перше в Україні дослідження щодо практик кругового (повторного) будівництва, яке ReThink провели спільно зі швейцарською компанією Skat Consulting, за підтримки Helvetas — швейцарської організації, яка займається впровадженням ініціатив сталого розвитку у всьому світі.
Основна мета дослідження — підкреслити, що потрібно покращити регуляторні, економічні та технічні аспекти для впровадження практик перевикористання, особливо в контексті відбудови та відновлення України.
Наразі всі можуть завантажити англійську версію дослідження та подивитися відео презентації на каналі ReThink, щоб дізнатися більше про екологічні та економічні переваги повторного використання. Українська версія дослідження з’явиться незабаром.
2) Модель розпізнавання матеріалів на основі штучного інтелекту.
Команда ReThink навчила штучний інтелект (ШІ) розпізнавати матеріали, які присутні на пошкоджених і зруйнованих об’єктах у місті Буча із точністю визначення до 86%, залежно від типу матеріалів. Основою для тренування ШІ стали дані від організації Damaged In UA. У результаті, натренована модель класифікувала 20 матеріалів, більшість з яких складає, шифер, металочерепиця та бетонні плити. Отримані дані для двох нетренованих моделей (14 та 20-l) опублікували на інтерактивній вебплатформі у вільному доступі. Проєкт втілено в межах реалізації проєкту ПРООН “Посилення відновлення в Україні на основі фактичних даних”, компонент якого впроваджується Київською школою економіки
Метою проєкту ReThink стало створення відкритої бази даних з обліком матеріалів зруйнованих будівель в місті Буча, які були визначені за допомогою опрацювання знімків натренованим штучним інтелектом (ШІ). Результати проєкту дозволяють оцінити потенціал вторинного використання будівельних матеріалів об’єктів, що досліджувались та актуалізувати застосовану методологію для інших пошкоджених регіонів України, які постраждали внаслідок агресії росії.
3) Green & Circular Reconstruction of Ukraine – NEB Satellite Event by ReThink.
Як перший офіційний партнер New European Bauhaus в Україні, ми провели єдиний в нашій країні сателітний захід New European Bauhaus Festival 2024.
Під час події в Києві ми обговорили поточний стан зеленого та кругового підходу до реконструкції України, а також поточні місцеві проєкти, ініціативи та інновації New European Bauhaus, що реалізуються в Україні.
Такими подіями ми прагнемо сприяти розвитку руху, який об’єднує людей та організації навколо кругового дизайну, інклюзивності, естетики та, зрештою, кращої якості життя в містах України та ЄС
— Які головні виклики ви бачите в питанні відбудови? Яким чином, на вашу думку, їх можна подолати?
— Якщо ми говоримо саме про зелену відбудову країни, то серед головних викликів є такі:
- Недостатня обізнаність ключових стейкхолдерів у питаннях зеленої реконструкції будівель, повторного використання будівельних матеріалів, адаптивного перевикористання будівель та того, чому все це - важливо;
- Відсутність ринку вуглецю, відносно низький податок на викиди парникових газів та викопні ресурси;
- Нестача маркетплейсів вторинних будівельних матеріалів та недостатня інформованість про можливості використання таких матеріалів;
- Відсутність нормативно-правових актів, що регулювали б характеристики перероблених матеріалів, стимулювали конкурентоспроможність вторинних матеріалів та заохочували використання ресурсоефективних технологій та мислення в форматі життєвого циклу — матеріалу, будівлі, інфраструктурного об'єкта, кварталу чи міста.
Подолати виклики можна шляхом підвищення обізнаності про зелені рішення у сфері будівництва, сприяння залученню та консолідації зацікавлених сторін, розвитку кругових інновацій в Україні — саме цьому й присвячена діяльність нашої організації.
— У чому ви бачите ключові завдання громадянського суспільства в питаннях відбудови? Що потрібно для того, аби їх виконати?
— У просвітництві, адвокації зелених практик, прозорих процесів, підзвітності, інклюзивних рішень та естетичної, красивої архітектури й людиноцентричного (в хорошому сенсі) урбан дизайну. Для цього потрібна надійна, довготривала, інституційна підтримка спроможних ОГС, які працюють в даному напрямку, збоку міжнародних партнерів, донорів, профільних асоціацій та етичного бізнесу.
— Яким ви бачите успішний результат роботи коаліції RISE Ukraine — і реалізації відбудови в цілому? Як ви зрозумієте, що все вдалося?
— Дуже важко говорити про реалізовану відбудову, як доконаний стан. Вважаємо, на неї підуть десятиліття. Але успішним результатом роботи коаліції RISE буде вже те, що ключові рішення щодо архітектури й дизайну екосистеми відбудови не прийматимуться без участі громадянського суспільства. Це і про пріоритизацію проєктів, і про прозорі практики, і про стійкість та інклюзивність, в т.ч. ключових інституцій.