Цього тижня в Лондоні проходила конференція з відновлення України Ukraine Recovery Conference. Одним з сайд-івентів URC стала дискусія від Європейського банку реконструкції та розвитку «Побудова прозорої та підзвітної України: ключові кроки до відновлення». Співорганізаторами виступили ЄБРР, GMF, USAID, Коаліція RISE Ukraine, Transparency International Україна та Open Contracting Partnership.
Учасники обговорювали, як Україна може підготуватися до процесу відновлення, дотримуючись високого рівня прозорості та доброчесності з використанням діджитал-інструментів. У дискусійних панелях взяли участь Віктор Нестуля, голова правління Коаліції RISE, керівник напрямку підтримки України в Open Contracting Partnership, та Катерина Риженко, заступниця виконавчого директора з юридичних питань, Transparency International Україна.
Перша дискусійна панель «Зусилля у напрямку доброчесності» фокусувалася на реалізованих Україною антикорупційних реформах за останні роки та під час війни, а також на збереженні цих здобутків у процесі післявоєнного відновлення. Зокрема, Катерина Риженко наголосила, що попри війну в Україні повертають доступ до відкритих даних, що є важливим для прозорості та підзвітності всіх процесів у державі. Цьому активно сприяє громадянське суспільство, яке не тільки виконує функцію вочдога, а водночас бере участь в імплементації реформ. Також вона зазначила, що важливо пам’ятати, якого прогресу досягла Україна у напрямку боротьби з корупцією за досить короткий проміжок часу. За цим показником Україна навіть випереджає інші країни.
Під час другої дискусійної панелі «Прозорість та цифровізація відбудови» обговорили наявні приклади цифрових рішень, які демонструють кращі практики України, а також впровадження екосистеми управління відбудовою DREAM. Віктор Нестуля згадав кейс Prozorro як приклад успішної взаємодії держави та громадянського суспільства і підкреслив, що DREAM також створюється на засадах такої співпраці.
«Громадянське суспільство відіграє вирішальну роль у процесі відбудови, бо ми готові брати на себе частину відповідальності, а не просто вказувати державі, що робити. Тому ми звернулися до уряду з ідеєю впровадження системи DREAM і отримали велику підтримку і довіру. Ми вже запустили MVP системи, а до кінця року передбачається допрацювання компонентів, які дозволять покрити весь цикл управління відбудовою та зробити його максимально прозорим», – зазначив Віктор. Також він наголосив на важливості підтримки громад, адже відбудова має відбуватися не тільки на центральному рівні. Держава, громадянське суспільство і партнери повинні забезпечити спроможність громад втілити відбудову.
Нагадаємо, дані проєктів відновлення стали публічно доступними в цифровій екосистемі DREAM. Під час конференції Ukraine Recovery Conference в Лондоні відбулася презентація публічного модуля цифрової екосистеми управління відновленням – Digital Restoration Ecosystem for Accountable Management (DREAM). Публічний модуль екосистеми доступний за посиланням https://dream.gov.ua/.