Продовжуємо вас знайомити з організаціями, які увійшли до складу коаліції RISE Ukraine. Цього разу розповідаємо про Інститут законодавчих ідей (ІЗІ).
— Коли була створена організація? Що змінилося з того часу?
— Інститут законодавчих ідей заснований у 2017 році. За цей час експерти ІЗІ провели антикорупційну експертизу близько 9 тис. законопроєктів та проєктів рішень місцевих рад. Показник ефективності - 86% наших рекомендацій врахували органи влади.
ІЗІ є представником міжнародної коаліції антикорупційних організацій UNCAC Coalition, що об’єднує 350 організацій зі 100 країн.
Наша місія — законодавство без корупційних та дискримінаційних норм, публічний та підзвітний процес відбудови України, розширення практики доброго врядування.
— Над якими проєктами ІЗІ працює сьогодні?
— Ми можемо виділити чотири основні проєкти.
Прозора відбудова. Допомога в забезпеченні публічної і прозорої відбудови на національному та регіональному рівнях. ІЗІ аналізує всі ініціативи, законопроєкти, механізми щодо відбудови та готує рекомендації для органів влади і міжнародних партнерів, аби кошти відновлення використовувалися ефективно.
Конфіскація. Допомога у розробці та застосуванні законних шляхів конфіскації активів Росії і росіян. ІЗІ напрацьовує практичні рекомендації на основі українських та міжнародних кейсів з метою посилення механізмів повернення російських активів. Також ми слідкуємо за управлінням та реалізацією конфіскованих активів.
Добре врядування. ІЗІ є партнером 7 міст-обласних центрів та посилює систему інституційної доброчесності органів місцевого самоврядування. Команда ІЗІ допомагає містам реалізовувати принципи доброго врядування, викорінювати корупційні ризики із проєктів НПА та практики, працювати підзвітно і прозоро у відбудові.
Антикорупційна експертиза. ІЗІ продовжує виявляти ризики в законопроєктах та НПА, аби ризики з проєктів не реалізовувалися на практиці.
Говорячи про основні продукти ІЗІ, ми можемо виділити:
- Аналітичний бриф «Першочергові кроки щодо мінімізації корупційних ризиків під час відновлення України».
- Аналітичні рекомендації щодо Фонду відновлення України, Агенції з відновлення, діяльності платформи United24.
- Огляд альтернативних інструментів зупинення війни та джерел післявоєнного відновлення України.
- Санкційна конфіскація приватних активів. Сутність та імплементація.
— Що ви вважаєте головним викликом відбудови?
— Головний виклик відбудови — довіра до України міжнародних партнерів. Саме для цього в коаліції RISE Ukraine працюємо над запровадженням прозорих механізмів залучення і використання коштів, забезпечення підзвітного та ефективного процесу відновлення.
Прозорі процедури та якісні інституції є ключовим для модернізації України.