Продовжуємо вас знайомити з організаціями, які увійшли до складу коаліції RISE Ukraine. Сьогодні розповідаємо про Razom We Stand.
— Коли була створена організація? Яка її ключова мета?
— Починаючи з 24 лютого 2022 року Світлана Романко – українська екоактивістка – організувала та запустила міжнародну кампанію Stand With Ukraine, щоб покласти край залежності від викопного палива, яке живить військову машину Путіна. Понад 850 організацій з 60 країн світу долучилися до кампанії, спільно працюючи над повним ембарго на російське викопне паливо, припиненням усіх інвестицій та фінансових послуг для індустрії викопного палива Росії та просуванням переходу на чисту енергетику в усьому світі. Ці організації не лише висловили солідарність Україні, але й відтоді діють в міру своїх можливостей для обмеження імпорту російської нафти, газу та вугілля у вигляді ембарго, санкцій та торгових обмежень, а також каталізують революцію в галузі чистої енергетики.
Це був перший заклик покласти край російській війні на викопному паливі, перекривши фінансові потоки до Росії та Путіна, і він висвітлив перехресний зв'язок між викопним паливом, війною/конфліктом і кліматичною кризою. Цей заклик до дії, наше послання "покласти край глобальній залежності від викопного палива, що підживлює путінську військову машину", отримав широкий резонанс у багатьох країнах. Питання щодо санкцій проти експорту російського викопного палива та прискорення переходу до чистої, децентралізованої енергетики з того часу знайшли місце у промовах президентів Зеленського і Байдена, прем'єр-міністрів Бориса Джонсона і Джастін Трюдо, голови Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн і багатьох інших лідерів.
Неформальна коаліція була дуже ефективною у створенні глобального імпульсу та обмеженні російських ресурсів для продовження війни. Ми організовували численні адвокаційні та рухові заходи/мобілізації перед кожним самітом Комісії ЄС щодо санкцій, а також використовували відкриті листи, петиції та стратегічні комунікації, щоб достукатися до урядів та осіб, які приймають рішення, і домогтися конкретних змін у політиці в наших інтересах.
Razom We Stand – організація, заснована у червні 2022 року як правонаступниця Stand With Ukraine на підтримку цієї міжнародної громадської кампанії, яка поставила мету прискорити світовий перехід від викопного палива до відновлюваних джерел енергії та дати рішучу відсіч нафтогазовому авторитаризму.
— Які головні задачі організації сьогодні?
— Одна з наших ключових цілей – виступати за повне та постійне ембарго на російський нафтогазовий сектор, щоб сприяти сталому і чистому виробництву енергії та зменшити глобальну залежність від невідновлюваних ресурсів. Ми діємо разом і каталізуємо кампанії, спрямовані на припинення конфліктів навколо викопного палива, а також сприяємо революції чистої енергії в Україні та в усьому світі.
Razom We Stand має на меті створити імпульс для реструктуризації світової економіки та значної фінансової мобілізації інвестицій у нові чисті, розумні та ефективні енергетичні системи, засновані на відновлюваних джерелах енергії. RWS діє разом з міжнародними партнерами, щоб покласти край конфліктам навколо викопного палива та запобігти кліматичному хаосу, розпочавши енергетичну революцію в Україні та в усьому світі.
— Які здійснені проєкти ви вважаєте найбільш важливими? Чому?
— 2023 рік був дуже складним, але насиченим та результативним. Нам вдалось не тільки провести численні інформаційні кампанії, залучили різних міжнародних партнерів, сприяти проведенню журналістських розслідувань провідними іноземними ЗМІ та мобілізували суспільну на підтримку на користь санкцій проти експорту російського викопного палива, але й організувати низку заходів та підготувати важливі аналітичні документи, які можуть використовуватись в Києві та Брюсселі при формуванні відповідних політик.
Ми налагодили діалог та підтримували зв'язки з Державним департаментом США (Департамент економічних санкцій), органами ЄС з питань санкцій та енергетики (Генеральний директорат FISMA, Генеральний директорат з питань енергетики, Офіс спеціального посланника з питань санкцій), а також з міністрами енергетики країн ЄС, депутатами Європарламенту.
В Україні нам вдалось налагодити діалог з народними депутатами щодо розробки та прийняття Проєкту Закону 9011 про "зелений" енергетичний перехід України, та сприяли включенню амбітного плану з високими кліматичними цілями до умов співпраці Україна-ЄС, зокрема в рамках Фонду підтримки України (Ukraine Facility).
Наші події у 2023 році:
- Side-event "Стратегічне розгортання відновлюваної енергетики в Україні: роль для економічного відновлення та потенціал для міжнародних інвестицій", 20 червня, Лондон.
- LinkedIn-заходи “ЯК ПОВНА ЗАБОРОНА НА РОСІЙСЬКЕ ВИДОБУВНЕ ПАЛИВО МОЖЕ ЗАКІНЧИТИ ВІЙНУ В УКРАЇНІ?“ , “КЛІМАТИЧНІ АМБІЦІЇ УКРАЇНИ В ДІЇ. ВІДПОВІДЬ НА МІЛІТАРИЗАЦІЮ ПОСТАВОК ВИКОПНОГО ПАЛИВА ТА КЛІМАТИЧНУ КРИЗУ” та “ЯК ЄС, США та G7 ПОВИННІ ВІДПОВІСТИ НА ГЛОБАЛЬНІ ЗАГРОЗИ ВІД РОЗШИРЕННЯ РОСІЙСЬКОГО ЕКСПОРТУ НАФТИ, ГАЗУ ТА ВУГІЛЛЯ”
- Прес-брифінг "Санкції проти російського СПГ: внесок у перемогу України та порятунок клімату", 26 вересня у співпраці з Українським кризовим медіа-центром.
- Захід "Зелені робочі місця та інвестиційний потенціал відновлюваних джерел енергії в Україні", 17 жовтня, Київ.
- Прес-брифінг у співпраці з Екоклубом та Діксі Груп "Вплив санкцій США та ЄС на експорт російського скрапленого природного газу", 14 листопада, Київ.
Наші дослідження:
- Дослідження Razom We Stand та Ресурсно-аналітичного центру "Суспільство і довкілля" "ЗЕЛЕНІ РОБОЧІ МІСЦЯ ТА ПОВОЄННЯ ВІДБУДОВА УКРАЇНИ"
- Звіт "ВУГЛЕЦЕВА ВІЙНА: ОБЛІК ГЛОБАЛЬНОГО ПОШИРЕННЯ РОСІЙСЬКОГО ВИКОПНОГО ПАЛИВА ТА ЗАКЛИК ДО БЕЗПРЕЦЕДЕНТНОЇ МІЖНАРОДНОЇ САНКЦІЙНОЇ РЕАКЦІЇ", за підтримки Центру досліджень енергетики та чистого повітря (CREA) та коаліції "Business4Ukraine
- Звіт "Диктатори викопного палива та нафтодержави: Як доходи від нафти і газу фінансують війни та порушують права людини".
— Які головні виклики ви бачите в питанні відбудови? Яким чином, на вашу думку, їх можна подолати?
— Звісно, найбільшим викликом в роботі для нас, як і для всіх українців, є війна, що триває, без жодних гарантій перемоги України. Щоб успішно досягнути поставлених цілей потрібно продовжувати публічні інформаційні кампанії на підтримку “зеленої” відбудови за принципом “краще ніж було”, переходу України на чисту енергетику для підтримки національного духу та моралі, що є критично важливим для перемоги. Важливо постійно здійснювати значний публічний тиск на країни G7 та G20 з метою заборони імпорту російського викопного палива та посилення ембарго.
Іншим викликом, який можна час від часу спостерігати в інформаційному просторі є зменшення інтересу західних союзників до підтримки України в умовах продовження війни. Для цього всьому громадському сектору потрібно підвищити наш публічний статус у США та ЄС, просувати кампанію проти російського експорту нафти і газу та заручитися підтримкою "зелених" компаній, девелоперів проєктів відновлюваної енергетики, інвесторів та небайдужих громадян.
— У чому ви бачите ключові завдання громадянського суспільства в питаннях відбудови? Що потрібно для того, аби їх виконати?
— Україна через розв’язану Росією війну втратила від 3,5 до 4,8 мільйона робочих місць, понад 4,5 мільйона людей виїхали за кордон. Одним із найважливіших завдань повоєнної відбудови та сталого відновлення економіки України ми бачимо створення умов для повернення людей. Людський капітал є основним чинником розвитку міст і держави. Одним з серйозних аргументів для повернення людей буде можливість працевлаштування, включно із забезпеченням гідної оплати за працю та можливостей для професійного розвитку. За нашими оцінками, якщо післявоєнна відбудова України буде “зеленою”, це може створити додатково понад 4,2 мільйона робочих місць.
Враховуючи те, що значну частину енергетичної та промислової інфраструктури України було пошкоджено протягом минулого року через російські ракетні атаки та атаки безпілотників, а також нагальну потребу у забезпеченні нових джерел сталого та надійного енергопостачання, потрібні трансформаційні зміни для відбудови енергетики та промисловості України на основі чистих технологій. Для економічного відновлення України інвестиції в технології відновлюваної енергетики надають унікальну можливість зміцнити енергетичну безпеку, створити основу для сталого економічного зростання та сприяти боротьбі зі зміною клімату та глобальним цілям декарбонізації.
Ключове завдання для громадянського суспільства в цій сфері ми бачимо у побудові національного консенсусу щодо питань енергетичної та промислової політики, із якісним врахуванням думки та інтересів громад та місцевих органів влади. Для цього потрібно сприяти діалогу між усіма сторонами та надавати підтримку у прийнятті інформованих та зважених рішень у питаннях відбудови інфраструктури та інвестицій.
— Яким ви бачите успішний результат роботи коаліції RISE Ukraine — і реалізації відбудови в цілому? Як ви зрозумієте, що все вдалося?
— Успіх коаліції на нашу думку полягатиме у впровадженні ключових реформ на національному рівні, зокрема реформи децентралізації, реформ в сфері інфраструктурної політики, завершення реформ енергетичних ринків, а також інтеграції кліматичної політики та “зелених” аспектів до всіх планів відбудови, узгоджуючи їх з цілями Європейського Зеленого Курсу та принципами і підходами ЄС. Україна має стати лідером у сфері чистих технологій, енергоефективності та відновлюваних джерел енергії із широким залученням суспільства на всіх рівнях. Ми зрозуміємо, що це вдалося, коли громади та міста набудуть компетенцій та ресурсів для того, щоб успішно впроваджувати проєкти “зеленої” відбудови та почнуть реально розбудовувати нову економіку на місцях, слідуючи принципам Європейського Зеленого Курсу.