Усі новини

Полтава

10

.

11

.

22

«Громадянське суспільство має бути реальним учасником відбудови, а не ширмою для відбілювання», – Інститут аналітики і адвокації

Продовжуємо вас знайомити з організаціями, які увійшли до складу коаліції RISE Ukraine. Цього разу розповідаємо про Інститут аналітики і адвокації (ІАА) з міста Полтава.

– Коли була створена організація? Як вона збільшилась з того часу?

Інститут аналітики та адвокації (ІАА) був створений у 2013 році як регіональна організація із декількох людей, яка доволі розмито бачила свою місію, роль та завдання.

Сьогодні ІАА – це аналітичний центр, який працює не лише на всій території України, а й поза її межами (наприклад, країни Східного Партнерства). Ми маємо команду «повного циклу виробництва» з 20-ти людей. ІАА входить в Топ-100 індексу кращих аналітичних центрів Східної Європи «Global Go to Think Tank Index Report» Університету Пенсільванії, а також має найвищу оцінку в рейтингу відкритості «Transparify».

Центр займається аналізом державних політик та співпрацює з національними виробниками політик (наприклад, Мінінфраструктури, Мінцифри тощо). Основними нашими продуктами є аналітика, цифрові рішення тощо.

– Які здійснені проєкти ви вважаєте найбільш важливими? Чому?

– Це проєкт із впровадження в Україні е-ТТН.

Як ви знаєте, будь-який товар, який мандрує до полички в умовному АТБ, супроводжує товарно-транспортна накладна (ТТН). Сьогодні вона паперова, ми хочемо зробити її електронною. Впровадження е-ТТН буде означати економію для бізнесу понад 500 000 000 грн щороку. Для екології  – це збереження понад 5000 дерев щороку. Крім того, це дозволить ліквідувати корупційні зловживання у сфері вантажоперевезень, що сприятиме збереженню дорожнього покриття та мінімізації збитків для держави. Проєкт реалізується у взаємодії із Мінінфраструктури та Мінцифри.

 

Через війну графік посунувся, але сьогодні ми знаходимось на фінальних етапах розробки системи е-ТТН. Після її впровадження в Україні для внутрішніх перевезень і повного переходу на електронну форму, ми перейдемо до напрацювання рішення е-CMR для перевезення вантажів у міжнародному сполученні. Ця робота вже розпочата і здійснюється у тісній координації із партнерами з ЄС. Це особливо актуально в контексті отримання статусу кандидата до членства в ЄС.

 

На нашому сайті можна знайти детальну інформацію про проєкт е-ТТН, а також прочитати дослідження по е-CMR.

– Які головні задачі організації сьогодні?

– Після повномасштабного вторгнення ми переглянули власну стратегію, і сьогодні всі сили спрямовуємо на ініціативи з відновлення та модернізації України. А також на ініціативи у сфері євроінтеграції, в межах яких у нас є експертиза та дослідницький інтерес (мова йде, в першу чергу, про цифрову логістику із ЄС, зокрема рішення е-CMR).

В цілому з початку війни ми для себе виокремили декілька цілей:

- Інституційна ціль: забезпечити сталість команди та безперебійне функціонування організації, переорієнтувавши процедури, плани, корпоративну культуру та стратегію до реалій війни.
- Програмна ціль: провести щонайменше 2 аналітичних дослідження з фокусом на практики післявоєнної відбудови (це питання інституційної архітектури відбудови, прозорості та підзвітності відбудови) та євроінтеграційні процеси, практичні результати яких мають стати корисними державними виробниками політики при прийнятті рішень.
- Стратегічна ціль: докласти всіх можливих зусиль для наближення перемоги України, пом’якшення наслідків війни та ефективної післявоєнної відбудови.

– Які головні виклики ви бачите в питанні відбудови? Яким чином, на вашу думку, їх можна подолати?

– Основоположний виклик – це довіра. Довіра як українців в середині країни, так і міжнародних партнерів, які нас підтримують ззовні – до відновлення країни.

Чому це важливо? Довіра є фундаментом і каталізатором процесів. Довіра впливає на швидкість фінансової допомоги Україні. Довіра впливає на обсяг фінансової допомоги. Довіра впливає на зацікавленість потенційних інвесторів вкладати у відбудову. Цей список можна довго продовжувати. 

Як її зберегти і примножити? Портібні прозорість, підзвітність та інклюзивність на всіх етапах, цифрове управління відбудовою, відкриті дані. Нам потрібен «Раммштайн прозорості відбудови».

– В чому ви бачите ключові завдання громадянського суспільства в питаннях відбудови? Що потрібно для того, аби їх виконати?

– Перш за все потрібно зробити так, щоби громадянське суспільство було реальним учасником відновленні і модернізації країни. Щоби допомагати ухвалювати кращі рішення і отримувати стійкі результати. Щоби будь-яке рішення проходило сканування прозорості, інклюзивності, ефективності та відповідності усім тим принципам, які сьогодні декларуються багатьма стейкхолдерами.

Разом з тим, громадянське суспільство має бути реальним учасником, а не ширмою для відбілювання.

На мій погляд, у нас все ще присутній «фрагментарний» характер участі ОГС у проведенні реформ. Однак там, де ОГС брали активну участь (як-от реформа публічних закупівель Prozorro), засвідчувався лише позитивний ефект такої участі, отримувались стійкі результати та позитивний вплив від реформи. Саме тому такий глобальний« проєкт», як відновлення України, просто не може реалізовуватись без активної участі громадянського суспільства.

– Яким ви бачите успішний результат роботи коаліції - і реалізації відбудови в цілому? Як ви зрозумієте, що все вдалося?

– Якщо об’єднати «успішний результат роботи коаліції» та «успішну реалізацію відбудови», я би сформулював це так:

«Ефективно працююча інституційна архітектура відбудови, в які «всі можуть бачити все» за допомогою електронної системи відбудови, що, поміж іншого, допомагає превенції корупції. Все це спричиняє глибоку довіру та підтримку з боку міжнародних партнерів, які акселерують прогрес відновлення».

Іншими словами – зробити відновлення країни взірцем прозорості, підзвітності, доброчесності та ефективності.

No items found.