Продовжуємо вас знайомити з організаціями, які увійшли до складу коаліції RISE Ukraine. Цього разу розповідаємо про міжнародний благодійний фонд savED.
— Коли була створена організація? Як вона збільшилась з того часу?
— savED — міжнародний благодійний фонд, який відновлює доступ до освіти в громадах, що постраждали від війни, розв’язаної росією проти України.
Фонд заснували міністерка освіти і науки України (2019-2020) Анна Новосад спільно з освітньою фундацією GoGlobal.
22 липня 2022 — день, коли команда savED отримала офіційний статус благодійного фонду. Цьому передувало кілька місяців роботи на Чернігівщині — першому регіоні, де ми взялись відновлювати доступ до освіти. Регіоні, який пережив місяць обстрілів, руйнувань і втрат.
Влітку 2022 року savED розпочинався з невеликої команди, яка сьогодні налічує близько 40 людей.
— Які головні задачі організації сьогодні?
— Головна наша мета — забезпечити доступ до освіти в громадах, де він відсутній або ускладнений через наслідки війни.
Для цього ми:
- Відновлюємо пошкоджені шкільні приміщення;
- Облаштовуємо тимчасові школи;
- Облаштовуємо укриття у школах;
- Облаштовуємо освітні центри;
- Проводимо збір потреб та технічну оцінку ушкоджень освітньої інфраструктури;
- Проводимо аналітичні дослідження про стан освіти в Україні;
- Розробляємо концепції, стратегії та програми для шкіл;
- Реалізуємо програму для молоді UActive.
— Які здійснені проєкти ви вважаєте найбільш важливими? Чому?
— Кожен наш проєкт — про ще один крок для відновлення доступу до освіти для дітей. Чи це укриття у селі Андріївка на Київщині, чи це відновлений клас інформатики у побитій вибуховою хвилею школі №20 у Чернігові, чи це освітній центр у Миколаєві. Кожен проєкт — це про надання дітям можливостей для офлайн навчання, про додаткові освітні можливості, про комфортні та безпечні умови для навчання.
— Які головні виклики ви бачите в питанні відбудови? Яким чином, на вашу думку, їх можна подолати?
— Станом на зараз в Україні зруйновані або сильно ушкоджені 11% шкіл. Крім того, постраждали і садочки, і профтехи, і університети. Освітня інфраструктура в Україні зазнала таких втрат, що на її відбудову треба величезні ресурси та не один рік. І в питанні капітальної відбудови це, очевидно, найбільший виклик.
— У чому ви бачите ключові завдання громадянського суспільства в питаннях відбудови? Що потрібно для того, аби їх виконати?
— З огляду на ситуацію із руйнуваннями та доступом до освіти, ми, як фонд, ставимо перед собою завдання — шукати та реалізувати швидші та відносно дешевші рішення для забезпечення доступу до освіти тут і зараз, не чекаючи великої відбудови. Разом з тим, коли велика відбудова в освіті розпочнеться, громадянському суспільству важливо долучатись, аби не просто відбудовувати старе, радянське, а на місці зруйнованого збудувати освітню інфраструктуру нової якості.
— Яким ви бачите успішний результат роботи коаліції RISE Ukraine — і реалізації відбудови в цілому? Як ви зрозумієте, що все вдалося?
— Найкращий результат для нас — це коли кожна дитина матиме можливість навчатись, зростати та розвивати свою громаду та Україну. Це коли діти матимуть комфортні та безпечні школи, якісні програми та підручники, вмотивованих вчителів та головне — доступ до якісної освіти, який сьогодні в них відібрала війна.