26 серпня відбулося підписання меморандуму про співпрацю між Міністерством інфраструктуриУкраїни та коаліцією українських та міжнародних організацій RISE Ukraine.
У рамках співпраці буде запроваджено Систему цифрового управління відбудовою України — Rebuild Ukraine digital management (RUDM). Візія майбутньої системи була презентована підчас експертного обговорення. Запис відеостріму з конференції можна подивитися тут.
RUDM — це сучасний антикорупційний інструмент державного управління, що слугуватиме координації зусиль учасників процесу та прийняттю найбільш ефективних рішень.
Система цифрового управління відбудовою України буде пов’язана з Реєстром пошкодженого та знищеного майна та базою геопросторових даних, який презентувало Міністерство інфраструктури.
«Створення Реєстру – це основа для Цифрової відбудови країни. Саме у Реєстрі буде накопичена інформація про всі руйнування, спричинені російською військовою агресією, різних типів обʼєктів та різних видів власності,» – прокоментував Олександр Кубраков, Міністр інфраструктури України.
Необхідність такої роботи викликана масштабами руйнувань – за пів року повномасштабного вторгнення ворог завдав прямих збитків інфраструктурі України на 113,5 млрд доларів. «Зараз це попередні розрахунки, які ми робимо спільно з Київською школою економіки та експертами Світового банку. У реєстрі уся ця інформація буде детально обрахована та верифікована.
Наступний етап – за підтримки донорів та партнерів, спільно з коаліцією громадських організацій RISE Ukraine плануємо запустити розробку усіх модулів системи. Система має стати єдиним антикорупційним інструментом державного управління, забезпечити прозорість та ефективність відбудови та координацію з міжнародними партнерами.
Хочу подякувати донорам, партнерами та колегам з Міністерства цифрової трансформації за активну спільну роботу – попереду формування єдиної екосистеми рішень для відбудови країни», - додав Олександр Кубраков.
Зокрема, функціонал Системи цифрового управління відбудовою України дасть змогу:
- розробляти план реалізації всіх стадій проєкту;
- моніторити хід виконання проєкту в реальному часі;
- оперативно реагувати на затримки у реалізації етапів проєкту.
Йдеться про впровадження digital-інструментів на всіх етапах реалізації інфраструктурного проєкту — від аналізу даних та планування, дизайну та закупівель, до реалізації проєкту, оцінювання якості та експлуатаційного обслуговування.
RUDM забезпечить прозорість, що слугуватиме запобіжником корупції — міжнародні партнери та донори зможуть відстежувати та аналізувати хід виконання проєктів та витрат на них. Система передбачає наявність кабінетів користувачів — зокрема для донорів та представників експертно-громадського контролю. Функціонуватиме публічний модуль з відкритими даними, які будуть оприлюднюватися відповідно до міжнародних стандартів Open Contracting Data Standard (OCDS) та Benefisial Ownership Data Standard (BODS).
Також у рамках співпраці Міністерства інфраструктури України та окремими членами Коаліції RISE Ukraine планується реалізація супутніх проєктів — післямедичне відновлення ветеранів та жертв війни на базі санаторно-курортних комплексів, посилення цивільної оборони на транспортних хабах, підготовка спеціалістів для участі у відбудові.
Андрій Боровик, виконавчий директор Transparency International Україна, співзасновник Коаліції RISE Ukraine наголосив на важливості кооперації громадськості та держави: «Відбудова — це спільна справа. Ще на конференції в Лугано, де було заявлено про створення коаліції RISE Ukraine, ми проголосили наш підхід: співпраця громадянського суспільства, держави, бізнесу і міжнародних партнерів. Цей меморандум — це публічне зобов’язання щодо такої співпраці».
RISE Ukraine визначила своїми ключовими напрямками діяльності створення інституційної архітектури відбудови, впровадження електронної Системи цифрового управління відбудовою, моніторинг та превенцію корупції, а також фіксування та впровадження кращих практик.
«За кожним з цих напрямків ми пропонуємо не тільки експертизу, а й конкретні рішення», — додав Віктор Нестуля, співзасновник Коаліції RISE Ukraine, керівник напрямку підтримки України в Open Contracting Partnership. Коаліція планує налагодити таку співпрацю і з іншими державними органами, організаціями та установами. «Меморандум є відкритим до приєднання», — підкреслив Віктор Нестуля.
Олексій Дорогань, Виконавчий директор Офісу ефективного регулювання (BRDO), розповів про впровадження е-системи Системи цифрового управління відбудовою: «Відбудова країни – складний і довгий процес. Але Україна – лідер у цифровій трансформації, тож маємо зробити цей процес швидким, ефективним та інклюзивним. На прикладі Міністерства інфраструктури ми вже запускаємо пілот Системи цифрового управління відбудовою. Після повного розгортання система покриватиме повний цикл робіт за проєктами відбудови й має забезпечити прозорість, підзвітність та ефективність планування процесу відновлення України».
Згодом ці спільні розробки можна буде легко масштабувати на інші сфери діяльності та типи об’єктів. «Пілотний проєкт здійснюється під наглядом громадськості, а Меморандум, підписаний сьогодні, дозволяє закріпити й розвивати цю співпрацю. Це перший крок на довгому шляху», — додав Олексій Дорогань.