Продовжуємо вас знайомити з організаціями, які увійшли до складу коаліції RISE Ukraine. Цього разу розповідаємо про Антикорупційний Штаб.
- Коли була створена організація? Яка її ключова мета?
- Антикорупційний штаб – це громадська організація, створена влітку 2014 року. Ми ставимо собі за мету виявлення корупційних схем, розкрадань бюджету і ресурсів громади та інших корупційних порушень можновладців з метою притягнення їх до відповідальності.
Наша команда вірить, що головною передумовою зменшення корупції в Україні є нульова терпимість до корупції серед тотальної більшості населення. Тому наш принцип – максимальне залучення людей до антикорупційного руху. Ми вважаємо внесок кожної людини в боротьбу з корупцією неоціненним.
За час існування ми створили багато цифрових інструментів, аби досягти нашої мети. Серед найпопулярніших з них:
- Карта руйнувань та відновлення: https://reukraine.shtab.net/donate
- Реєстр російських воєнних злочинців: https://rwc.shtab.net/
- Карта ремонтів: https://map.shtab.net/
- Карта коронавірусних закупівель: https://covid.shtab.net/
- Дорожній геокалькулятор КМ+: https://kmplus.ukravtodor.gov.ua/
- Карта вакцинацій: https://vac.shtab.net/
- Медсестра Іванка: https://t.me/DoctorIvankaBot
- Приховані інтереси: https://interes.shtab.net/
- Чат-бот “Держслужбовець Тарас”: https://t.me/d_tarasbot
- Які головні задачі організації сьогодні?
- Перемога над зовнішнім ворогом, росією, та внутрішнім - корупцією.
Після початку повномасштабної війни перед нами, як і перед всією Україною, постали нові виклики. Ми зрозуміли, як можемо бути корисні державі, використовуючи наш попередній досвід. Наша команда налічує 9 осіб. Разом ми генеруємо нові ідеї і втілюємо їх в реальність.
- Які здійснені проєкти ви вважаєте найбільш важливими? Чому?
- Зіткнувшись з викликами, які перед всією Україною поставили нові умови, наша команда в 2022 році запустила два проєкти, які стали успішним прикладом нашої сміливості - “Карта відновлення та руйнувань” і “Реєстр воєнних злочинців”. Обидва проєкти мають спільну ідею притягнення та покарання всіх причетних до російської агресії злочинців.
Проєкт “Карта відновлення та руйнувань”, що став “хітом” серед наших інструментів, який має на меті забезпечити прозоре та підзвітне відновлення усіх зруйнованих та пошкоджених внаслідок загарбницької війни росії проти України об’єктів, залучити кошти на відбудову, моніторити їх використання і сприяти ефективній відбудові України.
В листопаді 2021 року ГО «Антикорупційний штаб» спільно з Національним агентством з питань запобігання корупції (НАЗК) презентували Портал «Приховані інтереси», який став першим діджитал інструментом, що допомагає знаходити можливі ризики в публічних службовців. Алгоритм може виявити 11 типів ризиків. Завдяки цьому можна швидко дізнатися, як посадовець пов’язаний із компаніями, які беруть участь у тендері в установі, де він працює чи працював, близьких осіб, які працюють в одному органі з цим посадовцем, а ще перевірити, чи не отримував такий чиновник ризикові подарунки.
За 3 місяці використання порталу «Приховані інтереси», НАЗК було проаналізовано понад 2 тис. ризиків за 4 фільтрами: спільна робота близьких осіб — 710 ризиків, подарунки — 412 ризиків, конфлікт інтересів під час здійснення публічних закупівель — 750 ризиків, керівник юридичної особи — 235 ризиків. З них було розпочато 47 моніторингів, до Національної поліції України направлено 3 обґрунтовані висновки.
Ресурс працював і був у відкритому до повномасштабного вторгнення, але на жаль через закриття значної кількості відкритих даних і через безпекову ситуацію ресурс перестав бути публічним.
Крім того, ми запустили “Карту ремонтів” – інтерактивний інструмент, за допомогою якого можна легко контролювати мільярди гривень, які щороку виділяються місцевою владою на проведення ремонтних робіт у школах, садочках, лікарнях, гуртожитках, житлових будинках, парках і так далі. У разі невиконання ремонту, кожен громадянин може зафіксувати цей факт шляхом коментаря чи фотографії об'єкта. Карти ремонтів зберегла понад 20 млн гривень у бюджетах українських міст.
- Які головні виклики ви бачите в питанні відбудови? Яким чином, на вашу думку, їх можна подолати?
- Основними викликами на даному етапі - це відсутність прозорості закупівельного процесу та обліку пошкоджених/зруйнованих об’єктів. Закритість пояснюється воєнним становищем, але відбудова вже розпочалась і прозорість та ефективне використання коштів потрібне вже зараз. Індикатором цього є робота правоохоронних органів, які активно затримують представників державних органів на хабарях.
Наша команда вбачає важливим адвокатувати відкриття даних для прозорості роботи системи та для виявлення корупційних схем і притягнення до відповідальності всіх хто користується ситуацією, яка склалася в країні. Нам важливо зберегти рівень довіри до України серед інвесторів та міжнародних партнерів України, які зараз нам допомагають зброєю, гуманітаркою та відбудовою нашої держави.
- У чому ви бачите ключові завдання громадянського суспільства в питаннях відбудови? Що потрібно для того, аби їх виконати?
- Завдання громадянського суспільства - це адвокація відкриття даних, підзвітності і прозорості процесів закупівель та проведення ремонтних робіт. А також тісна співпраця з державою та ОМС на місцях.
Громадянське суспільство має гнучкість і довело свою сталість і завдяки цьому має можливість допомогти і консультувати державу ініціювати зміни і пропонувати державі механізми, які зможуть допомогти Україні з відбудовою. Потрібна тісна співпраця та виявлення проблем і запитів, які існують що найвищому рівні, що на місцях, і допомога чиновникам в роботі з системою відбудови.
Для виявлення запитів і проблем, які можуть існувати на місцях, громадянське суспільство може застосувати свої навички моніторингу, провести дослідження і на базі отриманих даних створити алгоритми розв'язання питань, провести навчання та моніторити використання отриманих навичок.
- Яким ви бачите успішний результат роботи Коаліції RISE Ukraine — і реалізації відбудови в цілому? Як ви зрозумієте, що все вдалося?
- Процес відбудови прозорий і підзвітний, кожен охочий, а головне - партнери України, бачать кожен момент процесу відбудови. Система відбудови кожного об’єкту розібраний на молекули, яка автоматично буде виявляти будь-які корупційні ризики. Партнери нашої держави інвестують в відбудову та розвиток України. Системи відбудови України є успішним прикладом проведення державного будівництва для світового товариства.