Усі новини

14

.

01

.

25

«Ми хочемо створити прозору і верифіковану базу всієї міжнародної допомоги, яку отримує Україна», — Віктор Мазярчук, керівник Центру досліджень фіскальної політики

Продовжуємо знайомити вас із командами, які приєдналися до Коаліції RISE Ukraine. Сьогодні розповідаємо про Центр досліджень фіскальної політики — організацію, яка використовує великі дані та аналітику, щоб забезпечити прозорість у використанні ресурсів для відновлення країни. Над якими проєктами вони працюють і які виклики долають? Про це розповів керівник Центру Віктор Мазярчук.

Коли і як була створена ваша організація? Яку мету ви перед собою ставили?

Центр досліджень фіскальної політики народився завдяки ідеї поєднати дві сфери, які, на перший погляд, здаються далекими одна від одної, але які завжди мене цікавили — публічні фінанси і великі дані. Це сталося ще напередодні повномасштабного вторгнення росії в Україну. Але саме в умовах війни інтерес до публічних фінансів, зокрема видатків, набув особливого значення. Так у травні 2023 року виник Центр досліджень фіскальної політики. 

Наша команда не лише збирає й структурує великі обсяги даних. Ми верифікуємо кожну цифру, тому можемо гарантувати точність і достовірність нашої інформації. До того ж ми аналізуємо ці дані, створюємо зручну візуалізацію й відкрито ділимося результатами. Колеги часто жартують, що це схоже на день сурка — безперервна робота над даними, безкінечні уточнення та перевірки. Але результат вартий усіх зусиль. 

На нашому сайті доступні дашборди, які дозволяють користувачам відстежувати й аналізувати актуальну інформацію, використовувати її для власних досліджень, публікацій чи звітів.

Які основні задачі ви вирішуєте сьогодні?

Ми хочемо створити прозору і верифіковану базу всієї міжнародної допомоги, яку отримує Україна. Уявіть собі зручний інструмент, де кожен може побачити, звідки прийшли кошти, на що вони спрямовані та як їх використовують. Це стане частиною нашого масштабного проєкту «Вартість війни».

Ще одна важлива задача — це моніторинг відновлення. Ми не просто стежимо за тим, як витрачаються гроші з державного та місцевих бюджетів. Ми аналізуємо ці процеси, допомагаючи зробити їх ефективнішими.

І, мабуть, найголовніше — підвищувати довіру до держави. Ми поширюємо детальну, верифіковану інформацію про видатки на відновлення, включно з тими, що здійснюються за кошти міжнародних партнерів. 

Які реалізовані проєкти ви вважаєте найважливішими, і чому?

Наш наймасштабніший і найамбітніший проєкт — «Вартість війни» . Це не просто набір дашбордів чи таблиць, його мета — дати чітку відповідь на головне запитання: як витрачаються кошти, спрямовані на відновлення України? 

У рамках проєкту ми стартували з розробки дашборду для моніторингу відбудови Київської області, реалізувати який, за словами наших партнерів, здавалося завданням із «зірочкою» . Але тепер кожен охочий може побачити, скільки коштів виділили на конкретний об'єкт, яка компанія відповідає за його відновлення, і що вже зроблено в регіоні. 

Найскладнішим було зібрати та верифікувати дані по відновленню з місцевих бюджетів: видатки були розкидані серед різних бюджетних програм, і щоб знайти кошти, які дійсно пішли на відбудову, ми мусили зануритись у кожен платіж. Ми досліджували видатки понад 30 місцевих бюджетів. Це тисячі платіжок. 

Крім того, ми створили єдину в Україні верифіковану базу даних видатків із Фонду ліквідації наслідків збройної агресії. На основі цієї бази розробили інтерактивний інструмент, який дозволяє детально аналізувати кожну гривню. 

Щомісяця ми проводимо аналіз бюджетних видатків, оцінюємо фінансові ресурси уряду, розробляємо пропозиції до держбюджету та моніторимо використання резервного фонду. Усе це робиться з однією метою — підвищити ефективність і прозорість витрат.

Дуже пишаюся тим, що Центр долучився до реформування Рахункової палати разом із Коаліцією RISE. Ми працювали в робочій групі, яку очолювала Роксолана Підласа, і разом із міжнародними експертами розробляли закон, що відповідає найкращим стандартам.

Ще один знаковий проєкт — це наш дашборд для Антикорупційної ініціативи ЄС, який ми мали честь презентувати першій леді Олені Зеленській, прем'єр-міністру Денису Шмигалю та міністру освіти Оксену Лісовому.  Це потужний інструмент, який демонструє, як прозорість може підвищити ефективність реформ.

І, звісно, подкаст «Бюджетні розмови». Ми вже записали перший сезон і активно готуємось до другого, адже хочемо зробити бюджетну тематику доступною та цікавою для всіх, а не лише для вузького кола фінансових аналітиків. Ми говоримо про все, що хвилює суспільство: від реалій фінансування війни до зарплат на держслужбі.

Які виклики стоять перед вами в питаннях відбудови?

Основним викликом є відсутність достовірних даних. Без повної картини щодо зруйнованих об’єктів і реальної вартості їх відновлення неможливо правильно планувати та розподіляти ресурси.

Другий виклик — відсутність єдиної верифікованої бази даних про видатки на відновлення. Це необхідний інструмент, щоб уникати нецільового використання коштів і запобігати корупційним схемам.

Ще одна проблема — це недостатня узгодженість пріоритетів між різними рівнями влади. Часто відновлюються об’єкти, які не є критичними для громади чи розвитку регіону.

У чому ви бачите ключові завдання громадянського суспільства в питаннях відбудови? Що потрібно для того, аби їх виконати?

Головним завданням є забезпечення прозорого моніторингу процесів відновлення. Це включає контроль за дотриманням правил і процедур, ефективним використанням коштів та дотриманням принципів підзвітності. Громадянське суспільство може стати містком між громадою та органами влади. Часто трапляється, що чиновники ухвалюють рішення, не радячись із тими, кого вони безпосередньо стосуються. Ми маємо це змінити, забезпечуючи зворотний зв'язок і сприяючи врахуванню потреб людей у процесі відбудови.

Для реалізації цих завдань потрібні взаємодія, довіра та сучасні інструменти. Без технологій складно забезпечити прозорість, але навіть найкращі інструменти не замінять людського фактора. Необхідно навчати людей, формувати ефективні команди і, що найважливіше, створювати середовище, де кожен відчуває, що його голос має значення.

Яким ви бачите успішний результат роботи коаліції RISE Ukraine — і реалізації відбудови в цілому? Як ви зрозумієте, що все вдалося?

Для мене успішна відбудова — це коли Україна стане прикладом для світу, як відновлюватися з руїн не тільки фізично, але й морально, прикладом інклюзивності та поваги до ветеранів.

І найважливіше: я зрозумію, що ми досягли успіху, коли через 10 років ми будемо говорити не про війну та її наслідки, а про сильну, успішну і об’єднану країну, яка стала навіть кращою, ніж була до війни.

No items found.