Міжвідомча робоча група з розгляду узагальнених пропозицій щодо виділення коштів Фонду ліквідації наслідків збройної агресії провела 12 травня перше засідання, під час якого були розглянуті перші заявки щодо фінансування проєктів за рахунок коштів Фонду. При аналізі проєктів учасники використали напрацьований проєкт Методики пріоритезації проєктів.
У засіданні брали участь представники Коаліції RISE — голова правління Віктор Нестуля, а також виконавча директорка Інституту законодавчих ідей Мартина Богуславець. Коаліція RISE спільно з експертами Міністерства розвитку громад територій та інфраструктури (Міністерство відновлення) брала активну участь в розробці проєкту Методики пріоритезації та буде залучена до подальшого її доопрацювання.
Запропонований проєкт Методики передбачає пріоритезацію проєктів відповідно до зведеного показника, що розраховується за формулою, яка містить, зокрема, показник рівня потреб, охоплення (кількість населення, чиї потреби задовольняє проєкт), показник невідкладності потреби, а також показник додаткового впливу (енергоефективність, підвищення якості довкілля, інклюзивність, створення нових робочих місць тощо).
Під час засідання Міжвідомча робоча група розглянула 377 перших проєктів із обсягом заявленого фінансування 17,9 млрд. гривень. Ці проєкти були, подані органами місцевого самоврядування та центральними органами виконавчої влади на розгляд через Галузеву систему управління відновленням інфраструктури, яка є складовою частиною цифрової екосистеми DREAM.
За результатами розгляду проєктів робоча група склала перелік проєктів з попередньою пріоритезацією, які після доопрацювання заявниками будуть переданий на розгляд Кабінету Міністрів України. Фінальний перелік проєктів, які будуть фінансувати за рахунок коштів Фонду ліквідації наслідків збройної агресії, буде затверджений Урядом.
“Фонд ліквідації наслідків збройної агресії є потужним інструментом для підтримки відновлення громад. Кожне селище чи місто, Міністерство чи область може подати проєктну заявку за зарозумілою процедурою і отримати фінансування, якщо проєкт відповідає показникам пріоритезації. При цьому першочерговим для нас залишається відновлення базових послуг в найбільш постраждалих громадах, забезпечення їх нормального функціонування”, — зазначив Віце-прем’єр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков, який очолює Міжвідомчу робочу групу.
За пропозицією Коаліції RISE, наступні засідання Міжвідомчої робочої групи транслюватимуться в онлайн-режимі й будуть доступні до публічного перегляду.
Проєкт Методики пріоритезації, який був протестований Міжвідомчою робочою групою, ляже в основу національної Методології пріоритезації проєктів, яку Міністерство відновлення розробляє спільно зі Світовим банком. Експерти Коаліції RISE також залучені до розробки національної Методології. Технічне завдання на розробку Методології доступно за посиланням.
Замовниками по проєктах будуть визначені органи місцевого самоврядування, деякі центральні органи виконавчої влади та обласні військові адміністрації, а також Агентство відновлення.
“Україна має сильні і потужні громади. Ключове завдання держави в умовах воєнного часу - допомогти їм впоратись з викликами відбудови та реалізувати проєкти за найкращими світовими стандартами щодо управління, екологічності та людиноцентричності. Агентство відновлення спеціалізується на великих флагманських проєктах, має стати справжнім партнером для тих громад, яким сьогодні бракує спроможності в реалізації проєктів. При цьому важливо зберігати ініціативу і лідерство громад, наскільки це можливо в цих непростих умовах”, — підкреслила Олександра Азархіна, заступниця Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури.
Цифрова екосистема має стати основою успішної відбудови, забезпечуючи прозорість та підзвітність процедур, зазначив голова правління Коаліції RISE Ukraine Віктор Нестуля. “Справедлива і відкрита методика оцінки і пріоритезації проєктів є вкрай важливою та має враховувати думку експертів і інтереси всіх учасників відбудови. Коаліція RISE Ukraine готова і надалі долучатись до розробки і впровадження інструментів, які сприяють прозорій підтримці відновлення, розвитку і модернізації громад”, — додав він.
Крім проєктів критичного відновлення, ініційованих органами місцевого самоврядування, кошти Фонду ліквідації наслідків збройної агресії планується спрямувати на будівництво, ремонт та інші інженерно-технічні заходи із захисту об’єктів критичної інфраструктури (10 мільярдів гривень), програму єВідновлення (перший етап компенсації за знищені/пошкоджені об’єкти житлового призначення у розмірі 4 мільярди гривень), пілотний проєкт з відновлення населених пунктів, які постраждали внаслідок збройної агресії (5 мільярдів гривень), а також на реалізацію проєктів Агентством відновлення (4,6 мільярда гривень).