Усі новини

Kyiv

15

.

05

.

24

«Для справді якісної відбудови потрібна загальна стратегія», — Transparency International Ukraine

Продовжуємо вас знайомити з організаціями, які увійшли до складу коаліції RISE Ukraine. Цього разу розповідаємо про Transparency International Ukraine.

— Коли була створена організація? ​​Яка її ключова мета?

— Transparency International Ukraine — акредитований представник глобального руху Transparency International, створеного у 1993 році у Берліні. Конкретно наш чаптер був створений понад 9 років тому. 

Наша головна мета — допомагати державі знижувати рівень корупції для ефективного управління ресурсами й забезпечення прав людини.

Які головні задачі організації сьогодні?

— Наша організація має кілька пріоритетних напрямів роботи, кожен з яких має свої задачі.

Наприклад, напрям антикорупційної політики моніторить усі законодавчі ініціативи щодо роботи антикорупційних органів і працює над удосконаленням профільного законодавства. Окрім цього, стежить за прозорістю конкурсів до антикорорганів, досліджує ефективність їхньої роботи та надає рекомендації. 

Проєкт DOZORRO займається громадським моніторингом (аналізує закупівлі на предмет порушень), зокрема закупівлі відбудови. І на наступний рік хоче особливу увагу приділити реформі контролю у сфері — підвищити ефективність та інституційну спроможність Держаудитслужби.

Так само свої задачі має напрям управління майном. З початком повномасштабної війни ми працюємо над вдосконаленням законодавства щодо компенсацій за пошкоджене та зруйноване майно. Окремий напрям — моніторинг конфіскації (про)російських активів. 

Прозорі міста підвищують прозорість, підзвітність і спроможність органів місцевого самоврядування.

І звісно ми маємо окремий напрям присвячений відбудові, в межах якого як долучаємося до розробки й вдосконалення профільного законодавства, так і безпосередньо стежимо за проєктами відбудови.  

Які здійснені проєкти ви вважаєте найбільш важливими? Чому?

— У далекому 2014 Верховна Рада ухвалила законопроєкти, які стали основою антикорупційної реформи. Їх розробляли ми з партнерами. Також ми адміністрували створення електронної системи публічних закупівель Prozorro (2014-2015) і системи електронних аукціонів Prozorro.Продажі для приватизації і оренди. Останню почали розробляти у 2016 і в 2019 передали державі. У 2017 році ми провели перше оцінювання прозорості українських міст. Це найважливіші проєкти, які стали основою і уможливили усе те, чим ми займаємося зараз. Сподіваюся, що за кілька років я зможу з впевненістю сказати те саме про DREAM, до створення якого ми долучилися разом з коаліцією RISE Ukraine. 

— Які головні виклики ви бачите в питанні відбудови? Яким чином, на вашу думку, їх можна подолати?

Головний виклик — це масштаби руйнування і збитків, які щодня зростають. За свіжою «Швидкою оцінкою завданої шкоди та потреб на відновлення» від Світового банку, ООН і уряду України, потреби України з відновлення становлять приблизно 486 млрд доларів.

Попри те, що війна триває, і ймовірно не закінчиться найближчим часом, Україна практично з самого її початку була змушена планувати і втілювати свою відбудову. При цьому із подібними обсягами збитків не стикалася жодна інша європейська країна з часів Другої світової. Ми не можемо застосувати чийсь успішний досвід, бо його немає.

Із першого виклику випливає другий. Коли грошей обмаль, а відбудовувати треба багато, потрібно дуже ретельно обирати, що відновлювати насамперед — пріоритезувати проєкти. І це не має відбуватися в ручному режимі. Наша команда долучилася до створення Методики пріоритезації проєктів відбудови з фонду ліквідації, яку Уряд затвердив торік. Однак поки вона має лише рекомендаційний характер і, на нашу думку, потребує доопрацювання

Для справді якісної відбудови потрібна загальна стратегія, яку Україна поки так і не випрацювала. Хоча ми наголошували на її необхідності ще два роки тому. Саме на основі цієї стратегії і закріплених у ній пріоритетах має ґрунтуватися пріоритезація проєктів відбудови і вся політика держави у цій сфері. Без єдиного бачення відбудова буде точковою і хаотичною. 

У чому ви бачите ключові завдання громадянського суспільства в питаннях відбудови? Що потрібно для того, аби їх виконати?

— Головне завдання громадянського суспільства щодо відбудови — допомагати державі її планувати, втілювати і контролювати. Ми маємо спільну мету і маємо співпрацювати, щоб її досягнути. 

Саме тому ми долучаємося на всіх етапах: розробили концепцію відбудови, допомагаємо напрацювати законодавчу базу, просували створення єдиної електронної системи управління відбудовою, яка втілилася в DREAM, стежимо за окремими проєктами і пов’язаними з ними закупівлями і розробили методику такого моніторингу, якою можуть користуватися інші громадські організації.

— Яким ви бачите успішний результат роботи коаліції RISE Ukraine — і реалізації відбудови в цілому? Як ви зрозумієте, що все вдалося?

— Я вважаю, що своєї головної мети коаліція вже досягла — розпочала партнерство між державою і громадянським суспільством у сфері відбудови. Міністерства і громадські організації працюють разом над законопроєктами, експертів (не лише українських, а й міжнародних, до речі) залучають до розробки методик пріоритезації. Держава фактично втілює ідею, яку ми запропонували — електронну систему управління відбудовою DREAM. Ця співпраця має тривати — лише так ми зможемо відновити країну після Перемоги. 

Андрій Боровик, виконавчий директор Transparency International Ukraine та член правління коаліції RISE Ukraine

No items found.